search cart

لیست مقالات

 • level sensor

  امروزه كاربرد اتوماسيون صنعتي و ابزار دقيق در صنايع و پروسه هاي مختلف صنعتي به وفور به چشم مي خورد .  كنترل پروسه و سيستمهاي اندازه گيري پيچيده اي كه در صنايعي همچون نفت ، گاز ، پتروشيمي ، صنايع شيميايي ، صنايع غذايي ، صنايع خودروسازي و ... به كار مي روند نيازمند ابزارالات بسيار دقيق و حساس مي باشند . پيشرفتهاي تكنيكي اخير در كنترل فرايند و اندازه گيري پارامترهاي مختلف صنعتي از قبيل فشار ، دما ، سطح و ... باعث افزايش كيفيت محصولات و كاهش هزينه هاي توليد گرديده است. 

 • عناصر تکنولوژی سیستم های اتوماسیونی

  در سيستمهاي اتوماسيون صنعتي، در زيرمجموعه process control system (PCS7) هميشه بهترين پيشنهاد با توجه به كمترين و اقتصادي ترين هزينه ها، عوامل موثر در اجرا و پياده سازي سيستم هاي batch process در نظر گرفته مي شود. Simatic batch با وجود دستورالعمل ها و راهنماهاي عملياتي، سيستم را در جهت راحتي و قابل تغيير بودن دستورات پيچيده با مراحل مختلف كنترلي قادر مي سازد. يك سيستم ساده batch با استفاده از ابزارهاي SFC و CFC كه در سيستم ENGINEERING  وجود دارد، مي تواند پارامترهاي كنترلي متوالي را به صورت خودكار كنترل كند. با بسته نرم افزار SIMATIC BATCH، نرم افزار PCS7 توانائي تامين كردن نيازهاي يك پروژهautomation of batch processes را پيدا خواهد كرد:

  • استفاده از ظرفيت بهينه از سيستم توليد
  • يكسان سازي كيفيت محصول
  • توانايي و قابليت ضبط كردن
  • برآوردن و قبول دستورالعمل ها و استانداردهاي مقرر
  • جواب و پاسخگويي سريع با توجه به تغييرات شرايط market

  در پروسه هاي صنعتي و همچنين پروسه هاي نا پيوسته كه اصطلاحا" پروسه هاي batch ناميده مي شوند، بسيار مفيد هستند. بطور ثابت دوره هاي كوتاه عمر محصولات بخوبي قابليت تطبيق با نياز مصرف كنندگان را خواهند داشت.

 • برج خورشيدي

  برج خورشيدي EnviroMission يك پروژه توليد برق خورشيدي است كهطبق برنامه ريزي‌هاي انجام شده تا سال 2015 در صحراي آريزوناي آمريكا شروع به توليد انرژي مي‌كند. ارتفاعاين برج در حدود 800 متر مي‌باشد كه بدون شك يكي از مرتفع‌ترين سازه‌هاي ساخت دست بشر نيز به شمار خواهد آمد. جريان هواي داغ كه در قسمت پايه برج و در يك فضاي گلخانه‌اي توليد شده و به سمت بالا جريان مي‌يابد، باعث گردش  توربين‌هاي نصب شده مي‌گردد  و از اين طريق الكتريسيته  توليد مي‌شود. اين برج خورشيدي در حقيقت نيروگاه 200 مگاواتي است كه نياز برق 150 هزار خانه در آمريكا را تامين خواهد كرد.

 • تحقیق و توسعه موتور محرکه اتصاد مقاومتی

  توسعه علم و فناوری یکی از الزامات گریزناپذیر برای دستیابی به اقتصاد مقاومتی و اقتصاد دانش‌بنیان است. لذا برنامه‌ریزی منسجم برای ورود به مقوله اقتصاد دانش‌بنیان بسیار کلیدی و حائز اهمیت است... مهندس اصغر بارزی با اشاره و تأکید بسیار جدی بر اهمیت R&D معتقد است که اگر بخواهیم اقتصاد درونزای قدرتمند یا اقتصاد مقاومتی داشته باشیم باید به واحدهای تحقیق و توسعه توجه ویژه ای داشت و نظام ملی نوآوری لازمه این اقتصاد است . آنچه در پی می آید، مشروح گفت و گو با رئیس هیئت مدیره شرکت مهندسی برق و الکترونیک قشم ولتاژ است که از نظرتان می گذرد.

 • رادار

  رادار يك سيستم الكترومغناطيسي است كه براي تشخيص و تعيين موقعيت هدف بكار مي رود. با رادار مي توان درون محيطي را كه براي چشم ،غير قابل نفوذ است ديد مانند تاريكي ، باران، مه، برف، غبار و غيره. اما مهمترين مزيت رادار توانايي آن درتعيين فاصله يا حدود هدف مي باشد.

 • كارآموزي در آموزش مهندسي مطالعه موردي قشم ولتاژ

  مقاله حاضر با عنوان "كارآموزي در آموزش مهندسي" به دنبال تحقق اهداف زير است: 1.تدوين و تبيين مدل برنامه كارآموزي و كارورزي  به منظور بهره وري بهتر و بيشتر دانشجويان سراسر كشور 2.مقايسه مدل برنامه كارآموزي و كارورزي با استانداردهاي جهاني  آموزش عالي هر کشور، هر اندازه از نظر آموزش هاي تئوريک (هم کلاسيک و هم مدرن) قوي باشد، باز هم در تهيه زمينه رشد اقتصادي و صنعتي نمي تواند به تنهايي موفق باشد. همين امر، گسترش دامنه آموزش و کسب تجربه از محيط واقعي کار را توجيه مينمايد.  جامعه، صنعت و دانشگاه بايد زمينه هاي لازم براي کسب تجربه مفيد را براي دانشجويان فراهم سازد.  پذيرش کارآمـوزان از دانشگاهها، به عنوان کوششـي جهت التـيام شکاف بين نظام آموزش رسـمي با آنچه در صنعت مي گذرد صورت گرفته  است تا بخشي از خلا آموزشي، آشنايي با حرفه و مشاغل در صنعت را ترميم نموده، به توسعه نگرش دانشجويان نسبت به نظام صنعتي بيانجامد. به همين منظور دانشگاهها و مراکز آموزش عالي كشور  مدت زمان 240 ساعت را براي واحد كارآموزي در نظر گرفته اند . نكته اي كه  در اين مهم حائز اهميت است اين است كه اين مدت زمان، براي تعامل اوليه فرد با محيط كار و سازمان مربوطه ويادگيري اوليه كارهاي عملي بسيار كوتاه است چرا كه دانشجوهاي مهندسي بايد كمي مثل كارفرماها فكر كنند دروس بازرگاني ،روابط عمومي،فروشندگي بياموزند.يك مهندس بايد بداند يك كالا چگونه فروخته مي شود و يا اساسا" چگونه توليد مي شود،كارآموزي در مراكز توليد بهترين مكان براي اين نوع آموزش ها مي باشد.لذا كارآموزي نقشي اساسي بازي مي كند در حالي كه كارآموزي فعلي موضوع رشته مهندسي است.به طور مثال يك دانشجوي الكترونيك وقتي به موسسه صنفي مي رود فقط و فقط به اين موضوع فكر مي كند آنچه را كه  تئوري ياد گرفته است عملا" آزمايش كند و اين را تجربه اندوزي مي داند عملا دانشجو در اين مدت كوتاه نميتواند آموخته هاي خود را با محيط كار تلفيق و تركيب سازد و بهره وري لازم را داشته باشد  چرا كه دانشجو قرار است در رشته تحصيلي خود تبديل به يك مهندس كار بلد شود و در ابتداي گام نهادن به اولين محيط كاري خود بايد با سازمان تعامل مناسبي برقرار سازد و اصول اوليه كار را بياموزد،ازچارچوب،خط مشي و اهداف كلي سازمان مطلع گردد قابليت هاي اجتماعي خود را بيافزايد،مهارت هاي ارتباطي ،فنون مذاكره،نحوه ارتباط با ارباب رجوع،... را  بياموزد و در يك كلام يك كارمند كاردان بودن را بياموزد.سپس وارد مرحلا بعد شود"دوره كارورزي" در اين دوره  دانشجو مهارت هاي حرفه اي و شغلي و تخصصي  خود را ارتقا ميدهد به صورت عملي متناسب با رشته تحصيلي با سخت افزارها ،ست هاي آموزشي ،نرم افزار ها كار ميكند در دوره هاي آموزشي ،دوره هاي short course  شركت مي كند و اين مدت زماني حدود 9-6 ماه  زمان نياز است. اگر دانشجو به اين شكل  اين دوره ها راسپري نمايد پس از حدود 12-9 ماه  به راحتي مي تواند جذب بازار كار شود چرا كه از پايه قوي و محكمي برخوردار است. تحقيق ما درشركت قشم ولتاژ نشان دهنده واقعي اين مهم است كه موضوع كارآموزي بايد از ريشه دگرگون شود و نتيجه گرفته ميشود كه كارآموزي يك تمرين واقعي براي پي بردن به حلقه هاي مختلف يك كسب و كار بايد باشد و به صورت افقي بايد ديده شود نه عمودي.

 • نمونه ساخت و تحلیل سلول خورشیدی اکسید مس

  در اين نوشتار، نحوه عملکرد سلول خورشیدی فتوولتاییک بر روی یک نمونه ساخته شده مورد تحلیل و تجزیه قرار می گیرد. سپس توسط ابزار آزمایشگاهی طراحی شده عکس العمل و پاسخ آن نسبت به شدت نور و دما مورد بررسی قرار گرفته است. در ضمن این مقاله مي‌تواند به عنوان يک اثر عملی مورد توجه و استفاده محققین و مهندسین فعال در زمینه انرژی خورشیدی قرار گیرد.

 • بررسی مسایل امنیتی در شبکه های سیستم های صنعتی

  امروزه سیستم­های کنترل صنعتی به طور گسترده در بسیاری از صنایع و تاسیسات زیربنایی در سرتاسر جهان مورد استفاده قرار می­گیرد. با افزایش به هم پیوستن این سیستم­ها به همدیگر و اتصال به شبکه اینترنت از طریق بخش تجاری و همچنین جهت کنترل از راه دور، این سیستم­ها در معرض مشکلات امنیتی جدیدی قرار گرفته اند. در این مقاله به بررسی ریسک­ها و خطراتی که سیستم های کنترل صنعتی را تهدید می­کند پرداخته شده است. همچنین استراتژی­های حفاظتی و امنیتی مورد استفاده برا ی بهبود امنیت سیستم­های کنترل صنعتی مورد بررسی قرار گرفته است. و در نهایت به معرفی استانداردها و سازمان­های مهم که وظیفه­ی فراهم نمودن این استانداردها را دارند پرداخته شده است.

 • نرم افزاریکپارچه سازی سیستم اتوماسیون

  يكي از چالش هاي مهم در اتوماسيون صنعتي ساده نبودن و يكپارچه نبودن سيستم نرم افزاري اتوماسيون  مي باشد. مهندسان نيز انتظار دارند يك نرم افزاري  وجود  داشته باشد كه تمام كارهاي اتوماسيون را در آن انجام داده و از پر هزينه بودن نرم افزارهاي جداگانه را از ميان ببرد.نرم افزار TIA   با هدف ايجاد كردن  يكپارچه سازي تمامي وظايف مربوط به سيستم اتوماسيون در جهت رفع اين مشكل برآمده و در جهت يكپارچه سازي نرم افزارهاي مهندسي مي باشد.

 • پمپ‌های سانتريفوژ

  پمپ‌های سانتريفوژ از بزرگترين مصرف‌کننده‌های انرژی در فرآيندهای صنعتی می‌باشند. عدم به‌کارگيری صحيح پمپ‌های سانتريفوژ در فرآيندهای صنعتی تلفات انرژی بالايي را به‌دنبال خواهد داشت. در اين نوشتار به بررسی تأثير استفاده از شيرهای کنترلی بر روی پمپ‌های سانتريفوژ و مصرف انرژی پرداخته شده و سپس راهکارهای عملی برای کنترل بهينة پمپ‌های سانتريفوژ و درنتيجه کاهش مصرف انرژی بيان شده است.

 • بررسی عوامل بی توجهی به سیستم های فتو ولتاییک

  مباحث متعددي توسط كارشناسان انرژي در نفي استفاده از سيستم‌هاي برق خورشيدي فتوولتائيك (PV) مطرح مي‌گردد.  مواردي همچون انرژي مورد نياز جهت ساخت ماژول‌ها، ميزان انتشار گاز‌هاي گلخانه‌اي، نياز به ذخيره انرژي و سيستم‌هاي پشتيبان و مواردي از اين دست كه مي‌توانند در تصميم‌گيري نهايي مديران تأثيرگذار باشد. در اين مقاله سعي شده تا پاسخ‌هايي در رابطه با اين مسائل مطرح گردد.

 • معرفی راهکاری جهت تسکین ریسک در حملات سایبری بویژه حفاظت شبکه

  امروزه جوامع صنعتی با تهدید جدیدی غیر از جنگ سرد مواجه هستند. امروزه جنگ سایبری جای جنگ سرد را گرفته است و پیروز میدان کشوری است  که در زمینه سایبر مجهز تر است . یکی از موارد مورد بحث حمله به تجهیزات کنترل و اسکادای صنایع مختلف می باشد . در این مقاله در ابتدا نقش سیستم های کنترل و اطلاعات را  در دنیای امروز مورد بحث قرارمی دهد و سپس به  مدیریت ریسک در سیستم های اطلاعاتی می پردازیم و پس از آن به روشهای مورد استفاده در دنیا جهت کاهش ریسک و  استفاده از سیستم های مذکور  پرداخته و در آخر روش پیشنهادی نویسندگان که روشی متناسب جهت استفاده  و بکارگیری بصورت بومی است مورد بررسی قرار می گیرد.این روش در حال   حاشر در حال بکارگیری در شرکت مهندسی برق و الکترونیک قشم ولتاژ است.

 • شارژ کنترلر در سیستم های خورشیدی

  موضوع این مقاله  راجع به شارژ کنترلرها که جهت مدیریت انرژی در سیستم های سولار بکار میروند  می باشد. در این مقاله کار شارژ کنترلر از قبیل محافظت از دشارژ، محافظت از over charge  و مدیریت سیستم از طریق اعلام آلارم به مصرف کننده تشریح می گردد

 

عضویت در خبرنامه

شبکه های اجتماعی

Google PlusYoutubePinterestRSS

 

تماس با ما

آدرس :  تهران-خیابان لاله زار نو-بین کوشک و منوچهری-کوچه مصباح کریمی-پلاک14 واحد 10

تلفن : 66733040 021

فکس: 66760281 021

پست الکترونیک: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 

ساعات کار

شنبه تا چهارشنبه ........8 الی 18:30

پنجشنبه ها.......................8 الی 13

جمعه ها ......................... تعطیل

Top of Page