search cart

مشاوره و فروش تجهيزات سيستم‌هاي فتوولتائيك

مقدمه

در روشنايي يك روز آفتابي ، از تابش خورشيد مقدار زیادی انرژی به سطح زمین می رسد که اگر بتوانيم كل این انرژي را جمع آوري كنيم، خانه‌‌ها و محل كارمان را به آساني و به‌صورت رايگان مي‌توانيم برق رسانی كنيم.

 

 

 

 

مهمترين مزاياي استفاده از انرژي سولار

 

 • استفاده از منبع نامحدود انرژي يعني خورشيد
 • قابل اطمينان و منشا انرژي
 • افزايش دادن کيفيت هوا و آب
 • استفاده کردن از سوخت کمتري به صورت روزانه
 • قطع هزينه ها که براي انرژي پرداخت مي شود

 


معايب استفاده از سوخت‌هاي فسيلي

 

 • هزينه بالاي استفاده از سوخت هاي فسيلي
 • هزينه مالي بالا
 • افزايش قيمت در هر سال
 • آلودگي
 • سوخت هر کيلو کالري از گاز طبيعي 11.6 پوند CO2 وارد محيط مي کند
 • سالانه 120 هزار نفر بر اثر آلودگي در آمريکا مي ميرند
 • ساليانه 40 ميليارد بشکه نفت در جهان مصرف مي شود.

 

 

توجيه اقتصادي

 • در حال حاضر، استفاده از انرژي خورشيدي جهت تامين برق در موقعيت‌هاي زير از توجيه اقتصادي برخوردار است:
 •  
 • ساختمان‌هايي كه از منبع توليد انرژي و خطوط شبكه فاصله دارند.
 • مناطق دور افتاده كه برق رساني به آن‌ها مشكل است مانند مراكز ارتباطي خارج از شهر و همچنين مناطق نظامي
 • براي افزايش ظرفيت نيروگاه‌هاي سوخت فسيلي به‌جاي تاسيس يك واحد جديد

 

روش‌هاي توليد الكتريسيته از خورشيد

 

(photovoltaics): الکترسيته خورشيدي (با سلول‌هاي خورشيدي) که ما اين نوع را بررسي مي‌کنيم.

(thermal collectors) گرماي خورشيدي : در اين روش به وسيله‌ي روش‌هاي مختلفي از جمله استفاده از کلکتور‌هاي سهموي، گرماي حاصل از امواج خورشيد در قسمتي که حاوي يک سيال است، متمرکز شده و سيال که به دماي بسيار بالايي مي‌رسد، به وسيله تجهيزات مربوطه باعث تبخير آب و به حرکت درآمدن توربين‌هاي بخار و توليد الکتريسيته مي‌گردد


 

معرفي اجزائي که سيستم‌هاPV  را تشکيل مي‌دهند

 

1-   ماژول‌هاي PV و قفسه‌هاي نگهدارنده

 ماژول‌هاي PV (فتوولتائيك) منبع قدرت در يک سيستم PV هستند. آنها برق DC را توليد مي‌کنند که به راحتي در بانک‌هاي باتري ذخيره مي‌شوند، اما براي استفاده در منازل بايد به برق AC تبديل شوند. اجزاي نگهدارنده (Racking) آرايه‌هاي PV‌ را در موقعيتي که شما براي قراردادن ماژول‌ها انتخاب کرده‌ايد نگه مي‌دارند. يکي از روش‌هاي رايج سوار کردن تمام آرايه‌ها، بر روي سقف ياختاري‌است که که بر روي آن کار مي‌کنيد. گزينه‌هاي ديگر شامل توأم کردن با ساختمان ( به صورت جايگزين کردن آرايه‌هاي PV با مصالح سقف بام يا پنجره‌ها) و يا قرار دادن آرايه‌ها در يک سيستم‌ نگهدارنده بر روي سطح زمين مي‌باشد. روش ديگر به صورت نصب پنل‌ها بر بالاي يک پايه (مشابه تير چراغ برق) مي‌باشد. بدون توجه به جايي که آنها نصب مي‌شوند، ماژول‌هاي PV‌ هميشه به اين قطعات خاص متصل مي‌شوند: قطع‌کننده‌ها، اينورترها، و شارژ کنترلرها.

 

2-   باتري‌ها

 در سيستم‌هاي PV براي ذخيره انرژي، از بانک‌هاي باتري استفاده مي‌شود. خوشبختانه باتري ها را مي توان تقريباً با هر نوع سيستم PV مورد استفاده قرار داد.در صورتي که شبکه برق سراسري موجود باشد، مي توانيد يک سيستم PV بر پايه باتري و متصل به شبکه برق سراسري، که به عنوان سيستم PV با باتري بک آپ نيز شناخته مي شود را طراحي کنيد. در اين سيستم باتري‌ها فقط زماني که شبکه برق قطع باشد استفاده مي‌شوند.در زمان دسترسي نداشتن به شبکه برق، شما مي‌توانيد يک سيستم مستقل (stand-alone) يا مستقل از شبکه (off-grid)‌ را طراحي نماييد. در اين سيستم باتري‌ها زماني استفاده مي‌شوند که آرايه‌هاي PV‌ توانايي تأمين توان کشيده شده توسط مصرف کننده‌ها را نداشته باشند مانند زمان‌هاي ابري، شب‌ها، يا زماني که تعداد خاصي مصرف کننده در طي روز در حال کار باشند.در اين بخش شما با انواع باتري‌هايي که در سيستم‌هاي PV‌ استفاده مي‌شوند، آشنا مي‌شويد. اين فرصتي براي آشنا شدن با ساختار پايه‌اي و ويژگي‌هاي آنهاست تا معيار‌هاي اساسي که براي انتخاب بانک‌هاي باتري در سيستم‌هايPV استفاده مي‌شود را بشناسيد.

 

3-   شارژ کنترلر

 شارژکنترلر يک قطعه الکترونيکي است که بين آرايه‌هاي PV و بانک باتري قرار مي‌گيرد. همانطور که احتمالاً حدس زده‌ايد، وظيفه‌ي اصلي آن در طول عمرش اين است که شارژي که از آرايه‌هاي PV به بانک باتري مي‌آيد را کنترل کند. شارژ کنترلرها از يک واحد کوچک که تنها براي اتصال يک ماژول PV به يک باتري در نظرگرفته شده تا يک کنترلري که به منظور اتصال يک آرايه PV چند کيلو واتي به يک بانک باتري بزرگ طراحي شده‌است، متغير هستند.

در همه سيستم‌هاي جدا از شبکه که باتري ذخيره‌کننده انرژي است، شارژ کنترلر يک جزء ضروري محسوب مي شود. هدف اصلي شارژ کنترلر، حفاظت از باتري‌ در مقابل شارژ بيش از حد باتري توسط آرايه خورشيدي و يا دشارژ بيش از حد است. شارژکنترلر جريان و ولتاژ ورودي به باتري را تنظيم مي‌کند. بعضي از انواع شارژکنترلرها که داراي خصوصيت رديابي ولتاژ پايين هستند،باتري را در مقابل دشارژ زياد توسط بار محافظت مي‌کنند.

اگر باتري‌ها به‌طور معمول شارژ شوند، عمر پيش‌بيني شده آن‌ها به‌طور چشم‌گيري کاهش پيدا مي‌کند. شارژکنترلرها ولتاژ باتري را بررسي مي نمايند و هرگاه که ولتاژ باتري زيادتر از حد شود، جريان شارژ را متوقف مي‌کند.اين موضوع به خصوص در مورد باتري هاي sealed داراي اهميت است چرا که در آنها نمي توان آب داخل باتري را که در طي شارژ مجدد باتري از دست رفته است،جايگزين نمود.

تنها در يک حالت استثنا کنترلر نياز نيست و آن هنگامي است که منبع شارژ خيلي کوچک است و يا باتري در مقايسه با آن خيلي بزرگ است.

اگر جريان توليدي توسط پنلهاي PV برابر 5/1% جريان مجاز باتري يا کمتر از آن باشد،به شارژ کنترلر نيازي نيست.

برعکس کنترلرهاي سيستم‌هاي باد يا برق آبي، در سيستم هاي خورشيدي مي توان کنترلر راهنگامي که باتري پر است از سيستم جدا کرد بدون اين‌که به ماژول‌هاي خورشيدي آسيبي وارد شود.

بيشتر کنترلرها وقتي ولتاژ به حد تعيين شده اي مي‌رسد به‌راحتي مي‌توانند باز شوند و يا اين‌ که جريان ميان باتري و PV را محدود نمايند و هنگامي که ولتاژ باتري پائين بيايد دوباره به مدار برگردانده مي‌شود.

ولتاژ حد در بعضي از کنترلر‌ها قابل تنظيم است و در برخي ديگر توسط کارخانه سازنده از پيش تنظيم گرديده است.

کنترلرها بر مبناي اين‌که تحمل چند آمپر جريان را دارند دسته بندي مي‌شوند. استانداردهاي بين‌المللي کنترلرها را ملزم به تحمل 25% جريان اضافي در زمان محدود مي نمايند.اين موضوع باعث مي شود که در زمان افزايش بيش از حد تابش خورشيد به ماژول‌هاي فتوولتائيك و افزايش خروجي آنها به کنترلر آسيبي نرسد. جريان بيش از حد براي مدت طولاني مي تواند به کنترلر آسيب برساند.

انتخاب شارژکنترلر با جريان بزرگ تر از حد مورد نياز،امکان توسعه سيستم را در آينده فراهم مي آورد بدون اينکه هزينه زيادي را تحميل نمايد.

به طور كلي وظايف شارژكنترلر به شرح زير است:

ولتاژي كه از پنل‌هاي خورشيدي به باتري مي‌رسد را كنترل كرده و از شارژ بيش از حد باتري جلوگيري كند.

مانع از دشارژ بيش از حد باتري شود.

کنترلر همچنين از جريان معکوس در هنگام شب جلوگيري مي نمايد.

جريان معکوس،مقدار جرياني است که هنگام شب در جهت معکوس از پانل مي گذرد و باتري را تخليه مي کند.اما اين توان تلف شده قابل صرف نظر کردن است.تنها در مورد سيستم هاي PV بزرگ اين جريان محسوس است.تقريبا تمامي کنترلرها به طور اتوماتيک اين جريان را کنترل مي نمايند.

 

4-   شارژ کنترلر

اينورتر، برق DC که به وسيله آرايه‌هاي PV توليد شده ويا در بانک باتري ذخيره شده (در يک سيستم برمبناي باتري) را به برق AC که در منزل و تجارت مورد استفاده است تبديل مي‌کند. اينورتر‌ها در شکل‌ها و ابعاد متفاوت ساخته مي‌شوند. يک اينورتر مي‌تواند به اندازه يک واحد کوچک 100 واتي که مي‌توان در خودرو استفاده کرد، يا به بزرگي واحد چند مگاواتي که براي استفاده در يک پروژه PV در مقياس نيروگاهي باشد. اگر سيستم PV تنها به منظور تأمين برق براي بار‌هاي DC مثل روشنايي، پمپاژ آبي، يا وسايل الکترونيکي کوچک استفاده شود، به اينورتر نيازي ندارد. اينورتر‌ها در کاربرد‌هاي PV‌ به دو دسته عمده تقسيم مي‌شوند:

 • در تعامل با شبکه (متصل به شبكه): اين اينورتر‌ها مي‌توانند به يک شبکه برق عمومي متصل شوند و يا الکتريسيته را در مواقع کم بودن مصرف از طريق کنتور به شبکه بفرستند يا در صورت پاسخگو نبودن سيستم سولار، برق را براي بارهاي متصل تأمين نمايند.  
 • اينورتر‌هاي مستقل: اين اينورتر‌ها طوري طراحي نشده‌اند که توانايي تعامل با شبکه برق عمومي را داشته باشند و کار ‌آنها تأمين برق مصرف‌کننده‌ها مي‌باشد.

اينورتر‌هاي در تعامل با شبکه و مستقل، ظاهر مشابهي دارند. اگر به دو اينورتر از يک کارخانه سازنده نگاه کنيد، تفاوتي در ظاهر آنها پيدا نمي‌کنيد. چون سازنده ها براي کاهش تعداد قطعات مورد استفاده و کاهش هزينه‌ها سعي مي‌کنند که چندين اينورتر را در يک بدنه يا پوسته بيروني قرار دهند. تنها راه اطمينان و شناسايي اينورتر‌ها، نگاه کردن به ليبل قرار گرفته در کنار آنهاست.

 

5-   بارها (مصرف کننده‌ها)

بارها همان تجهيزات الکترونيکي هستند که مردم در خانه‌ها و دفاترشان مايل به استفاده از آنها هستند. شما مي‌توانيد بارهاي DC يا بارهاي AC (يا هردوي آنها را داشته) باشيد. فقط بايد مطمئن شويد که نوع صحيحي از برق را به بارها تغذيه نماييد. به عنوان مثال زماني که برق AC تأمين شده، شما نمي‌توانيد از يک لامپ DC استفاده کنيد.

 

انرژی های نو

انرژی های نو

انرژی های نو

انرژی های نو


ورود به سایت

عضویت در خبرنامه

شبکه های اجتماعی

Google PlusYoutubePinterestRSS

 

تماس با ما

آدرس :  تهران-خیابان لاله زار نو-بین کوشک و منوچهری-کوچه مصباح کریمی-پلاک14 واحد 10

تلفن : 66733040 021

فکس: 66760281 021

پست الکترونیک: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 

ساعات کار

شنبه تا چهارشنبه ........8 الی 18:30

پنجشنبه ها.......................8 الی 13

جمعه ها ......................... تعطیل

Top of Page